Podpis na jednom zařízení

Podepisovat dokumenty elektronicky dává smysl i v případě, že podepisující jsou přítomni na jednom místě:

I když se vidíte, získáte po podpisu právně závazný dokument v elektronické podobě, který si ihned můžete předat.

Více viz:

Zadání podpisového scénáře

Slouží k tomu funkce Podpis na jednom zařízení. Pokud máte tuto funkcionalitu zpřístupněnu, volíte si ji u každého dokumentu zvlášť, a to po nahrání dokumentu v hlavičce dokumentu:

V případě podpisu na jednom zařízení:

  • všechny podpisy proběhnout na zařízení navrhujícího,

  • e-mailové adresy podepisujících zadávají pouze z důvodu konečného zaslání podepsaného dokumentu,

  • notifikace, resp. výzvy k podepsání nejsou zasílány,

  • každý z podepisujících pouze zadává se pouze PIN pro ověření své identity přes svůj telefon.

Příklad podepsání HR dokumentů na pracovišti

Jedním z typických situací využití podpisu na jednom zařízení je podpis HR dokumentů.

Jde o situaci obdobné té, kdy:

  1. Návrh smlouvy v listinné nejprve podepíše statutář či ředitel na centrále,

  2. Dokument se zašle na příslušnou provozovnu.

  3. Na provozovně spolu podepisují zástupce zaměstnavatele např. vedoucí provozovny s nastupujícím zaměstnancem, kdy vedoucí provozovny pouze dokument předá a zaměstnanec jej podepíše.

Jak vypadá takový podpisová scénář nastavený v Signi:

  • Je zaškrtnuto “Záleží na pořadí” tj. tak jak jsou podepisující uvedeni v podpisovém scénáři, budou vyzývání k podpisu.

  • Je zaškrtnuto “Podpis na jednom zařízení” tj. poslední dva ve scénáři podepisují spolu.

  • První podepisuje sadu dokumentů statutář navrhovatele Demo.

  • Zástupce zaměstnavatele na provozovně Zaměstnanec č.1 spolu s nastupujícím Zaměstnancem č. 2 . podepisují spolu na jednom zařízení.

  • První jen schvaluje, tj. v dokumentu není vidět jeho podpis. V auditní stopě v Kontrolním listu ale je záznam o manipulaci s dokumentem.

  • Druhý podepisuje, tj. bude v dokumentu vidět jeho podpis. Zároveň v auditní stopě v Kontrolním listu je záznam o manipulaci s dokumentem v režimu podpis na jednom zařízení. Bude tedy zřejmé, že oba podepisovali ve stejný okamžik.

Příklad podpisového scénáře: Nejprve dokumenty podepisuje statutář či pověřený pracovník zaměstnavatele typicky na centrále,
následně je na provozovně na svém zařízení další zástupce zaměstnavatele po svém schválení předává nastupujícímu zaměstnanci k podpisu. Podpisový scénář se pro opakované použití uložil pod názvem “Nástup zaměstnance”

Jak se identifikují podepisující při podpisu na jednom zařízení

Při standardním průběhu podepisování v Signi je každý podepisující ověřován přes svůj email a telefon - jde o tzv. dvoufaktorové ověření, 2FA .

V případě podpisu na jednom zařízení je ověření identitity podepisujících slabší. U protistran, např. zaměstnanců, se ověřuje identita pouze přes telefon - protistrana podepisuje na počítači, tabletu či mobilu navrhovatele, ale na telefon protistrany se zasílá SMS s PINem, který musí být opsán na zařízení navrhovatele.

Dále pak záleží na metodě podepisování, jaké další údaje o identitě podepisujícího bude mít kotrolní orgán či orgán činných v trestním řízení k dispozici a to při použití :

  • biometrického podpisu je v Signi k dispozici vizuální podoba či průběh podpisu,

  • BankID SIGN poskytne údaje banka, podpis je sice vyvolán na zařízení navrhovatele, ale potvrzení dělá podepisující v mobilním aplikaci své banky zprovozněném na svém mobilu,

  • kvalifikovaných podpisů poskytne dostatek údajů certifikační autorita, která certifikát vydala,

  • pokud je podpis v elektronickém dokumentu úředně ověřen, je k dispozici související ověřovací doložka.

Volba míra identifikace podepisujícího je vždy kompromisem mezi její dostupností, náklady a průkazností. Při zvážení rizika rozporování identity je třeba zvážit, jak často v konkrétní agendě spor nastává, jaké jsou případné finanční dopady v porovnání s přínosy zbavení se papírových dokumentů. Je třeba si také uvědomit, že ani vlastnoruční podpis na papíře soudní znalci nepřiřazují osobě se 100% pravděpobností a toto riziko se běžně akceptuje.

Jak si usnadnit práci uložením podpisového scénáře

Tip: Je vhodné si složitější podpisové scénáře uložit pro opakované použití viz https://signi.atlassian.net/wiki/spaces/PKNB/pages/909049881 . Následně se pak typicky jen změní podepisující protistrana.

Obdobná funkcionalita při integrovaném Signi

Obdobnou funcionalitu lze zajistit i v aplikaci integrované se Signi. Přímo v aplikaci se klepnutím na tlačítko, výběr z měnu či odkaz otevře stránka Signi pro podpis příslušnými podepisujícími.

Více informací pro vývojáře viz Příklad 9 - Podpis na jednom zařízení přes API.